Výkon technického dozoru – právní forma
Výkon technického dozoru nad prováděním stavby financované z veřejného rozpočtu, kterou provádí stavební podnikatel jako zhotovitel stavebníka, může vykonávat od 1. 1. 2018 pouze osoba oprávněná podle zvláštního právního předpisu. Zvláštním právním předpisem je zákon č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů (autorizační zákon).
K úpravě stavebního zákona došlo z důvodu upřesnění a doplnění působení za účelem prohloubení a zefektivnění kontrolní činnosti v průběhu provádění stavby s cílem zvýšit kvalitu provádění staveb.
Osobou oprávněnou je podle § 17, § 18 a § 19 zákona č. 360/1992 Sb., autorizovaná osoba tj. autorizovaný architekt, autorizovaný inženýr, autorizovaný technik, která je podle tohoto zákona oprávněna v rozsahu oboru, popřípadě specializace, pro kterou mu byla udělena autorizace, vykonávat vybrané činnosti ve výstavbě a další odborné činnosti, mezi které náleží také výkon technického dozoru nad realizací stavby.
Organizace technického dozoru
Výkon technického dozoru by měl být organizován vždy podle rozsahu a stavebně technické povahy stavby tak, aby byla zajištěna spolehlivá kontrola provádění stavby.
U rozsáhlých a technicky složitých staveb, vyžadujících trvalou přítomnost technického dozorce na staveništi, by měl být technický dozor organizován jako stálý, u ostatních staveb postačí přítomnost technického dozorce jen v obdobích určených investorem.
U rozsáhlé a technicky složité stavby může investor zřídit pro výkon technického dozoru dozorčí správu. Pak by měl investor vymezit pravidla spolupráce členů dozorčí správy. Také by měl jednoho z nich pověřit organizováním činnosti ostatních dozorců, aby byla zabezpečena rovnoměrnost jejich pracovního vytížení.
Provádí-li stavbu více investorů (sdružení), mohou se dohodnout na společném dozorčím orgánu a určit podíly nákladů spojených s výkonem dozoru.
Úkoly technického dozoru
Hlavním a obecným úkolem technického dozorce je pečovat o kvalitní, včasné a hospodárné provádění prací a dodávek, a to v souladu s ověřenou projektovou dokumentací stavby (popř. s dokumentací pro provedení stavby) a se smluvními podmínkami výstavby.
I když to stavební zákon výslovně nestanoví, měl by se technický dozorce zúčastňovat kontrolních prohlídek stavby (§ 133 a 134 stavebního zákona).
Investor by měl občasnému technickému dozorci uložit, ve kterých obdobích provádění stavby je povinen být na staveništi, zejména pak:
- při protokolárním přejímání prací a dodávek
- při provádění předepsaných zkoušek
- při zaměřování důležitých konstrukcí a přezkušování prací později nepřístupných a zakrytých
- v jiných důležitých obdobích provádění výstavby